0

Alzheimer a oglądanie telewizji

Dodane 4613 dni temu przez: wiesiek
Dlaczego mój chory dziadek nie chce oglądać telewizji, co robił przez wiele, wiele lat?
 • 2
  Dodane 4556 dni temu przez: Barbara_psycholog
  proszę sobie wyobrazić albo wypróbować na przykład włączając telewizję w obcym języku na przykład chińskim! ile wytrzymamy słuchając? co czujemy gdy tego słuchamy?
  tak się czuje człowiek chory na zmiany otepienne OUN................ gdy mówimy szybko i dużo nic może nie docierac do osoby chorej.... taki sposób może jedynie spowodować rozdrażnienie i wzmóc niepokój, co objawi sie pobudzeniem psychoruchowym i może być wyzwalaczem agresji......
  Dodaj komentarz
 • 1
  Dodane 4596 dni temu przez: taneska
  Moja mama nawykowo włącza telewizor podgłaśniając na maksa, po czym skarży się, że nie rozumie tekstu. Staram się włączać jej ulubione nagrania lub muzykę relaksacyjną.
  Dodaj komentarz
 • 0
  Dodane 4613 dni temu przez: maria
  Osoba chora, aby zrozumieć treść nadawanych programów musi zapamiętać co najmniej kilka usłyszanych zdań lub temat programu/filmu.. Przy chorobie otepieńczej świeża pamięć nie funkcjonuje prawidłowo w rezultacie każdy bieżące zdanie nie jest powiązane z poprzednim i oglądany program zwyczajnie jest nudny.

  Na wcześniejszych etapach może być fragmentaryczne zapamiętywanie poszczególnych epizodów, jednak chory czesto nie jest w stanie powiązać ich w całość a tym samym wykazać zainteresowania programem.
  Dodaj komentarz
 • 0
  Dodane 4610 dni temu przez: Joannap
  Mamcia miała "ulubione "programy z czasem telewizor Ją denerwował (pewnie właśnie dlatego - że nie rozumiała)
  Telewizor został zastąpiony - muzyką ( włączałam płyty z różną muzyką z czasem wiedziałam które mam schować na sam spód szafki żeby przez pomyłkę nie włączać )
  Organizowałam Mamci różnego rodzaju zajęcia (poza rysowaniem grami. etc.) było układanie na półkach, wycieranie kurzy, układanie zdjęć no i oczywiście spacery .
  W czasie choroby gdy stan jest coraz gorszy trzeba jedne czynności "zabawy" zamienić innymi dostosowując zajęcia do stanu chorego ... Tu jet bardzo ważna jedna zasada : Gdy Mamcia była jeszcze sprawna - jeśli to tak można nazwać umysłowo -proste czynności zajmowały jej naprawdę dużo czasu - np. sprzątała swój pokój z kurzu - tzn wycierała kurze ze sprzętów stojących - w normalnych warunkach robi się to w miarę szybko - u Mamci trwało to kilka godzin z przerwami ( Jej pokój wcale nie jest duży i nie ma w nim dużo przedmiotów ) dlatego o tym mówię ..
  Trzeba naprawdę dużo czasu dać choremu na wykonanie najprostszych czynności a do tego trzeba w prosty jasny sposób powiedzieć czy zwyczajnie pokazać że np. (w moim przypadku ) - Mamciu może powycieramy kurze - i jednocześnie pokazywałam czynność o jaką mi chodziło ///
  Dodaj komentarz
 • 0
  Dodane 4143 dni temu przez: maagdalenaa_1978
  Tak, zgadzam się z poprzednikiem. Choremu należy się czas nawet na czynności, które normalnie inni wykonują szybko. W końcu do czego się śpieszyć.
  Dodaj komentarz
 • -1
  Dodane 3414 dni temu przez: krzysztof
  mama ktora sie opiekuje odbiera tv jako rzeczywistosc to znaczy ciagle sie jej wydaje ze osoby z ekranu patrza nania i wiszystkie dialogi odnosi do siebie poprostu odbiera to jak rzeczywistosc
  Dodaj komentarz

Dodaj swoją odpowiedź

Dodane 4613 dni temu przez wiesiek

wiesiek
Zarejestrowany 4616 dni temu

Aktywność:

 • Zarejestrowany: 4616 dni temu
 • Ostatnie logowanie: 4149 dni temu

Statystyki:

 • Dodane pytania: 35
 • Dodane odpowiedzi: 23
 • Dodane oceny: 50
 • Punkty: 34