1

Co zrobić kiedy chory osądza nas o kradzież?

Dodane 4612 dni temu przez: wiesiek
 • 2
  Dodane 4596 dni temu przez: taneska
  Najgorsze są sytuacje, kiedy mama zaczyna szukać przedmiotu z zamierzchłej przeszłości. Wtedy udaję, że notuję sprawę i wypytam całą rodzinę, może się znajdzie. Odciągam sprawę, aż ulegnie zapomnieniu, cały czas okazując zrozumienie i dobrą wolę.
  Pieniądze i dokumenty trzymamy w ukryciu.
  Dodaj komentarz
 • 1
  Dodane 4612 dni temu przez: maria
  Posądzenie o kradzież występuje kiedy chory zaczyna chować przedmioty po to by lepiej zapamiętać. Jednak ponieważ nie posiada pamięci świeżej, nie zapamiętuje nowego miejsca w którym położył przedmiot.

  Następnie próbując znaleźć rzeczy w stałym miescu i nie znajdując ich osoba chora ma przekonanie, że opiekun je schował względnie ktoś "ukradł".

  Co robić w podobnych sytuacjach?
  - odwrócić uwagę od przedmiotu
  - pomóc szukać
  - rozszyfrować możliwe wszystkie "skrytki" chorego
  - oznaczyć etykietami i WIELKIMI LITERAMI miejsca np. na klucze, okulary, portmonetkę, itp (co może ułatwić podopiecznemu odkładanie przedmiotów na swoje miejsce i późniejsze ich odnalezienie).
  Dodaj komentarz
 • 0
  Dodane 4610 dni temu przez: Joannap
  Dokładnie tak jak Wiesław pisze - przede wszystkim nie można brać takiej sytuacji "do siebie" (to jest bardzo trudne dla każdego z nas)
  często (w moim przypadku) takie oskarżenia padały gdy Mamcia np.: schowała do bieliźniarki pieniądze i nie mogła później ich odnaleźć ...
  Oczywiście była draka lecz gdy odnalazłam zgubę było wszystko ok. Z czasem nauczyłam się:
  - właśnie odwracać uwagę Mamci ...
  - szukałyśmy razem ...
  Poza tym gdy już na 100% wiedziałam o co chodzi - "ukradłaś mi ..." pozamykałam na klucz wszystkie znane mi "skrytki " zostawiając tylko komodę z szufladami - do dyspozycji Mamie . To miejsce pozwoliło Mamie chować sobie różności - a ja miałam ułatwione odrobinę "życie" bo już nie szukałam różności po całym mieszkaniu. "święta skrytka " to szuflady komody ....(3 szuflady ) + oczywiście łóżko ...
  Dodaj komentarz
 • 0
  Dodane 4147 dni temu przez: Kwiatkowski_74
  Tak, nie należy brać tego do siebie. Chory ma prawo do takich zachować ponieważ nie jest ich świadomy. Należy wszystko wyjaśnić na spokojnie.
  Dodaj komentarz

Dodaj swoją odpowiedź

Dodane 4612 dni temu przez wiesiek

wiesiek
Zarejestrowany 4616 dni temu

Aktywność:

 • Zarejestrowany: 4616 dni temu
 • Ostatnie logowanie: 4149 dni temu

Statystyki:

 • Dodane pytania: 35
 • Dodane odpowiedzi: 23
 • Dodane oceny: 50
 • Punkty: 34