1

Co zrobić kiedy chory osądza nas o kradzież?

Dodane 3581 dni temu przez: wiesiek
 • 0
  Dodane 3116 dni temu przez: Kwiatkowski_74
  Tak, nie należy brać tego do siebie. Chory ma prawo do takich zachować ponieważ nie jest ich świadomy. Należy wszystko wyjaśnić na spokojnie.
  Dodaj komentarz
 • 2
  Dodane 3565 dni temu przez: taneska
  Najgorsze są sytuacje, kiedy mama zaczyna szukać przedmiotu z zamierzchłej przeszłości. Wtedy udaję, że notuję sprawę i wypytam całą rodzinę, może się znajdzie. Odciągam sprawę, aż ulegnie zapomnieniu, cały czas okazując zrozumienie i dobrą wolę.
  Pieniądze i dokumenty trzymamy w ukryciu.
  Dodaj komentarz
 • 0
  Dodane 3579 dni temu przez: Joannap
  Dokładnie tak jak Wiesław pisze - przede wszystkim nie można brać takiej sytuacji "do siebie" (to jest bardzo trudne dla każdego z nas)
  często (w moim przypadku) takie oskarżenia padały gdy Mamcia np.: schowała do bieliźniarki pieniądze i nie mogła później ich odnaleźć ...
  Oczywiście była draka lecz gdy odnalazłam zgubę było wszystko ok. Z czasem nauczyłam się:
  - właśnie odwracać uwagę Mamci ...
  - szukałyśmy razem ...
  Poza tym gdy już na 100% wiedziałam o co chodzi - "ukradłaś mi ..." pozamykałam na klucz wszystkie znane mi "skrytki " zostawiając tylko komodę z szufladami - do dyspozycji Mamie . To miejsce pozwoliło Mamie chować sobie różności - a ja miałam ułatwione odrobinę "życie" bo już nie szukałam różności po całym mieszkaniu. "święta skrytka " to szuflady komody ....(3 szuflady ) + oczywiście łóżko ...
  Dodaj komentarz
 • 1
  Dodane 3581 dni temu przez: maria
  Posądzenie o kradzież występuje kiedy chory zaczyna chować przedmioty po to by lepiej zapamiętać. Jednak ponieważ nie posiada pamięci świeżej, nie zapamiętuje nowego miejsca w którym położył przedmiot.

  Następnie próbując znaleźć rzeczy w stałym miescu i nie znajdując ich osoba chora ma przekonanie, że opiekun je schował względnie ktoś "ukradł".

  Co robić w podobnych sytuacjach?
  - odwrócić uwagę od przedmiotu
  - pomóc szukać
  - rozszyfrować możliwe wszystkie "skrytki" chorego
  - oznaczyć etykietami i WIELKIMI LITERAMI miejsca np. na klucze, okulary, portmonetkę, itp (co może ułatwić podopiecznemu odkładanie przedmiotów na swoje miejsce i późniejsze ich odnalezienie).
  Dodaj komentarz

Dodaj swoją odpowiedź

Dodane 3581 dni temu przez wiesiek

wiesiek
Zarejestrowany 3585 dni temu

Aktywność:

 • Zarejestrowany: 3585 dni temu
 • Ostatnie logowanie: 3118 dni temu

Statystyki:

 • Dodane pytania: 35
 • Dodane odpowiedzi: 23
 • Dodane oceny: 50
 • Punkty: 34