0

Jak opiekować się osobą chorą na Alz która już nie wstaje w z łóżka?

Dodane 4490 dni temu przez: wiesiek
Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki. Ten stan rzeczy jest nieunikniony, a sposób pielęgnacji i opieki wydaje się ponad siły.

  • 0
    Dodane 4480 dni temu przez: Joannap
    Ściągawka dotycząca opieki nad leżącym chorym
    Dieta dla osoby leżącej
    Pod koniec choroby pojawiają się bez żadnego ostrzeżenia ( zresztą jak wszystkie objawy) kłopoty z, jedzeniem w tradycyjny sposób, później z przełykaniem.
    Gdy, w maju 2009r zaczęły się pierwsze kłopoty z jedzeniem, zaczęłam najpierw rozdrabniać wszystkie posiłki, później przyszedł czas na miksowanie i podawanie „przez smoka”(butelki dla niemowlaka). Z czasem , gdy choroba dochodzi do końca i zabiera nawet tak podstawowe umiejętności choremu – zjedzenie jednego posiłku (butelki) trwało nie raz kilka godzin.
    Jakie posiłki podawać?:
    a) Do jakiegoś momentu choremu miksuje się zupy, gotowane mięso,
    b) Kleiki , kisiele, kaszki
    c) Są specjalne napoje dla obłożnie chorych ( tylko w aptekach bez recepty- Patrz:
    http://nutridrink.pl/content/nasze-produkty )

    Trzeba również pamiętać o podawaniu płynów.

    Mama zmarła w październiku 2009r. , odeszła we śnie i na moje „szczęście” Odeszła w chwili, gdy jeszcze miała resztki odruchu ssania. Dlatego piszę o szczęściu, bo wielu chorych umiera dużo później, czyli nie mają już nawet odruchu ssania. W takich przypadkach opiekunowie ratują się kroplówką, i karmieniem pozajelitowym.
    Omamy, halucynacje: U Mamy były od maja 2009r do końca jej życia .Wcześniej w czasie choroby były tylko dwie takie sytuacje. W ostatnim okresie Mamcia coraz częściej rozmawiałam z niewidzialnymi osobami, z lustrem, często bała się własnego odbicia w szklanych powierzchniach.
    Więc w domu wszystkie lustra, szklane powierzchnie były zasłonięte. Gdy Mama rozmawiała z niewidzialnymi osobami interweniowałam tylko, gdy była zdenerwowana…
    Lecz najtrudniej zapanować nad tymi objawami, gdy chory kończy swoją drogę życia. Wtedy są najsilniejsze i najtrudniej poradzić sobie z nimi. Gdy Mama weszła w świat duchów i już nie potrafiła nic powiedzieć – krzyczała, to był nieartykułowany dźwięk, broniła się przed czymś czego ja nie potrafiłam zobaczyć. W takich warunkach opieka jest bardzo trudna, bo chory nie poznaje najbliższych i nie rozpoznaje głosu opiekuna. Więc nie ma na to dobrego domowego sposobu. Gdy Mamę dopadały „duchy” przytulałam ją , głaskałam i uspokajałam. Ten okres tak naprawdę był najtrudniejszy dla mnie czasem. Cała choroba nie dała mi tak w kość jak właśnie ostatni etap.
    Higiena leżącego podopiecznego:
    -toaleta w łóżku, gdy Chory jest nieruchomy jest bardzo kłopotliwa min. ze względu na to, że trzeba poprawnie przewracać na boki chorego –tak, aby nie uszkodzić ciała.( kości chorego leżącego są po prostu bardzo kruche )
    Warto poprosić pielęgniarkę, (np. z Ośrodka Zdrowia) o pomoc . Chodzi tu o zwyczajne pokazanie, jak powinno się bezpiecznie przekręcać chorego na boki, jak powinna wyglądać toaleta i zmiana pieluch. W Internecie można znaleźć „instrukcję obsługi „ ze zdjęciami – w jaki sposób można zająć się leżącą osobą
    Warto pamiętać o masażu całego ciała Chorego.
    W ostatnim etapie choroby jest koniecznie potrzebny materac przeciwodleżynowy, łóżko szpitalnie tez jest bardzo wygodnym wynalazkiem ( materac trzeba zakupić lecz łóżko szpitalne wystarczy wypożyczyć – każde większe miasto w Polsce posiada przynajmniej jedną wypożyczalnie sprzętu rehab. Wypożyczenie : podpisuje się umowę na konkretny czas np.: z góry na kilka m-cy i gdy wymaga tego sytuacja można bez kłopotu przedłużyć umowę ..) Posiadanie łóżka szpitalnego pozwala na dostęp do chorego z każdej strony..
    Od chwili gdy chorego nie można w normalny sposób umyć należy zakupić specjalne środki do higieny : do nich nalezą: pianki do mycia, żele , są specjalne chusteczki dla dorosłych osób – mycie wykonuje się w łóżku .( wszystkie te środki są dostępne w Aptekach i na stronach Internetowych tu dobrym przykładem jest strona www.seni.pl )
    Aby nie zamoczyć łóżka wystarcz zaopatrzyć się w podkłady (są dostępne w różnych rozmiarach w Aptekach) kładzie się je na prześcieradle na wysokości pleców i pupy chorego – to również ułatwi przekręcanie chorego
    Posiłki dla leżących podopiecznych –
    -pod koniec choroby trzeba ratować się takimi rozwiązaniami jak rozdrabnianie pokarmu(tak jak dla małego dziecka), dodawaniem do posiłków otrębów (to z prostej przyczyny – chodzi tu o inną przemianę materii w organizmie u leżącego człowieka; w pozycji leżącej chory ma poważne problemy z wypróżnianiem się) Później zostają zupki, kaszki, kleiki, i Nut drink (te napoje są dostępne tylko w aptekach, są to napoje dla obłożnie chorych bez recepty, – co najmniej 5 napoi na dzień – tu warto pamiętać, że napoje są w różnym stężeniu im mocniejsze tym ilość mniejsza) na koniec jest tylko kroplówka.
    Podawanie posiłków jest przez butelkę ze smoczkiem, lub „dziobkiem” z małymi dziurkami. Odruch ssania zachowuje się najdłużej i gdy jest kłopot z „normalnym” karmieniem trzeba ratować się innymi rozwiązaniami- takimi jak karmienie pozajelitowe (niestety niewiele wiem na ten temat – Mamcia zmarła we śnie. Ominęło nas karmienie kroplówką i karmienie pozajelitowe)
    Gdy Podopieczny dochodzi do etapu kroplówki – to jest najtrudniejszy moment dla Opiekuna i dla rodziny. Najbardziej boli, bo już nic nie zostaje, nie ma alternatywy!!!Zostaje tylko bezsilność!!!!


    Dodaj komentarz

Dodaj swoją odpowiedź

Dodane 4490 dni temu przez wiesiek

wiesiek
Zarejestrowany 4499 dni temu

Aktywność:

  • Zarejestrowany: 4499 dni temu
  • Ostatnie logowanie: 4032 dni temu

Statystyki:

  • Dodane pytania: 35
  • Dodane odpowiedzi: 23
  • Dodane oceny: 50
  • Punkty: 34