1

Ubezwłasnowolnienie osoby niesamodzielnej

Dodane 4446 dni temu przez: jolaw
Dobre rozeznanie rzeczywistego dobra chorego jest powodem podjęcia tego narzędzia prawnego - pielęgnacja dobrych, właściwych zachowań opiekunów (kwestia wyważenia między dobrem chorego i dobrem opiekuna - to się ze sobą ściśle wiąże i ma wzajemny na siebie wpływ)
  • 0
    Dodane 4438 dni temu przez: maria
    Sorry, choroba Alzheimera to nie tylko sam chory. To cały szereg zagadnień życia codziennego przeżywanych wraz z chorym .To także choroba rodziny czyli bliższych i dalszych jej członków którzy pośrednio lub bezpośrednio mają kontakt z tą osobą.
    Kiedy choruje ojciec i opiekuje się nim córka to wnuczka widzi cierpienia matki i walczy o matkę.Osoba chora i słaba zostaje zawsze CZŁOWIEKIEM.bezbronnym do tego.jej czas dobiega końca. Dochodzimy do tematu cierpienia .Cierpienia i jego sensu.To temat na kiedy indziej.Ludzie z wiarą w Boga ,katolicy szczególnie,mają łatwiejsze zadanie.Powierzamy nasze życie w ręce Boga wierząc ,że taką drogę nam wyznaczył.Każdo cierpienie ma wtedy sens a wiara to taki hak wbity tam.wysoko w chmury bo On wie co czyni. Sens tego możemy odczytać wiele lat póxniej lub wcale ale to Wiara nam pomaga w trudach bez sensu..........
    Dodaj komentarz
  • 0
    Dodane 4441 dni temu przez: jolaw
    Kiedy mnie martwi kwestia: RZECZYIWSTE JEGO DOBRO = właściwe rozumienie i PRAKTYKOWANIE - stosowanie na codzień tego dobra. Bo dla mnie to jest w dużym stopniu jednak wyczulenie na potrzeby osoby chorej, a mniej - swoje. Sytuacja choroby jest szczególnym czasem w relacjach międzyludzkich. Pisząc te słowa zdaję sobie sprawę, jak każde z nich jest ważne, np.: "relacje międzyludzkie" - czyli dotyczą mnie = człowieka, osoby i chorego = człowieka, osoby. Na dodatek osoby słabej, zmuszonej sytuacją do zdania się na wolę innych.. I tu ważny kontekst: czy jestem człowiekiem, czy Człowiekiem?
    Po raz pierwszy boleśnie zrozumiałam tę trudną kwestię interpretacji, kiedy polscy ratownicy rozpaczali, że nie dopuszczono ich do akcji podczas katastrofy Heweliusza (kwestie terytorialne decydowały). Opowiadali, że zachodni ratownicy podlatują helikopterem nad miejsce katastrofy, spuszczają na linach krzesełko i wciągają rozbitków do góry. Natomiast nasi zjeżdżają na krzesełku do poziomu wody i wciągają rozbitków - łapią ich, ponieważ zwykle nie mają już siły, są przemarznięci i toną, choć lina jest tuż, tuż...
    Dodaj komentarz
  • 0
    Dodane 4442 dni temu przez: maria
    Kończąc 18 lat nabywamy prawa do czynności prawnych . Fetujemy wtedy naszą dorosłaś.Potem ,kiedyś.... kiedy stajemy się niesamodzielni do egzystencji, zostajemy ich pozbawieni.to nie znaczy ,że dziecinniejemy .Człowiek ubezwłasnowolniony pozbawiony jest praw w trosce o jego samego. DLA JEGO DOBRA.
    Nie potrafimy podejmować ważnych życiowych decyzji.Nie mamy wyczucia pomiędzy chorobą i zdrowiem,pomiędzy zawieraniem dobrych i prawidłowych umów a oszustem wypatrującym naszych dóbr materialnych.
    Czas leci dalej a dla nas się zatrzymuje.Nie istnieją sprawy i problemy.
    Ubezwłasnowolnienie to trudna rzecz dla opiekuna. Wielkie przeżycie i niepewność słusznej decyzji.
    Kochany opiekunie tak trzeba . To ten sam kochany bliski, który lubi pierogi czy kapustę ale intelektualnie to już BYŁ................

    Dodaj komentarz
  • 0
    Dodane 4444 dni temu przez: wiesiek
    Myślę, że jest to jedyne narzędzie kiedy mamy do czynienia z osobą która chce żyć samodzielnie (mając rodzinę), a nie do końca potrafi zadbać zarówno o siebie jak i np. o swoje mieszkanie. Przypomina mi się pewna sytuacja kiedy osoba chora nie zdawała sobie sprawy z tego co robi ze swoimi pieniędzmi z emerytury. Rachunki niezapłacone, nieporządek w domu, jakieś kredyty wzięte zupełnie bez potrzeby, ale też bez świadomości co stało się z tymi pieniędzmi ... Ciężka sprawa.
    Dodaj komentarz

Dodaj swoją odpowiedź

Dodane 4446 dni temu przez jolaw

jolaw
Zarejestrowany 4504 dni temu

Aktywność:

  • Zarejestrowany: 4504 dni temu
  • Ostatnie logowanie: 3753 dni temu

Statystyki:

  • Dodane pytania: 2
  • Dodane odpowiedzi: 20
  • Dodane oceny: 0
  • Punkty: 11